W zamkniętych systemach ogrzewania domowego wykorzystuje się piankę polietylenową jako otulinę.

Ogrzana w piecu węglowym, gazowym czy elektrycznym woda powinna być przetransportowana w odpowiednich rurach do miejsca docelowego. W większości zdarza się, że docelowe miejsce jest dość daleko i upływa sporo czasu, nim woda znajdzie się w baterii prysznica lub umywalki. To stwarza kłopot strat energii, które mają miejsce automatycznie w trakcie transportu wody. Ażeby straty te zminimalizować stosuje się na dużą skalę wyjątkowe materace izolacyjne.

 

Problem strat ciepła jest jeszcze bardziej dostrzegalny w przypadku, kiedy publiczna ciepłownia jest zobowiązana dotransportować ciepłą wodę do mieszkań a także osiedli funkcjonujących w systemie. Zmienne warunki atmosferyczne, a także temperatury poniżej zera powodują, że izolacje termiczne okalające rury transportujące wodę muszą być bardzo dobrze wykonane. W zamkniętych, małych systemach ogrzewania domowego stosuje się piankę polietylenową jako otulinę, bo dzięki niej rura odpowiedzialna za transport wody nie oddaje energii cieplnej otoczeniu. Kolejną pozytywną cechą tego rozwiązania jest ochrona metalowej struktury rury przed różnymi mechanicznymi uszkodzeniami i ciężkimi do oszacowania stratami , które wynikają z pojawienia się uszkodzeń tego typu.

 

Inną kategorią otulin są przemysłowe izolacje rur. Ilości wody, której temperatura musi być utrzymywana na tym samym poziomie są w takowych przypadkach nieporównanie większe. To samo możemy zresztą stwierdzić o cieple wody, jaka płynie w przemysłowych rurach. Najlepszym rozwiązaniem jest więc w tym przypadku wełna szklana.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *