W dawnych czasach jedynym drzewkiem świątecznym była choinka żywa

W Kościele katolickim bardzo istotnym świętem jest bez wątpienia Wielkanoc, w momencie gdy czcimy Zmartwychwstanie Pana Jezusa. Jednakże to do świąt Bożego Narodzenia zwykle przygotowujemy się znacznie bardziej jak również to na nie dużo bardziej czekamy.

Zastanawiam się, co jest takiego niezwykłego w Bożym Narodzeniu, że obchodzą je nawet ludzie niewierzący albo jednostki wierzące w coś innego (oczywiście osoby te pomijają aspekty religijne związane z tym właśnie okresem). Czy ludzi urzeka ta zimowa, surowa pora roku? Czy koniec roku a także powiązane z tym myśli? Czy być może to, że (szczególnie na terenie Rzeczpospolitej Polskiej) jest to czas, kiedy rodziny są ze sobą w szczególności blisko- przyjeżdżają do siebie, telefonują i ślą kartki?

Być może wszystko to razem aranżuje taką niezwykłą atmosferę, która nadal urzeka? Dla każdej osoby wierzącej odpowiedź na to pytanie jest banalnie prosta – w Boże Narodzenie radośnie świętuje dzień, w którym Bóg w postaci człowieka schodzi na ziemię.

Tak ważne wydarzenie musi obowiązkowo być uczczone rozmaitymi tradycjami, które związane są tylko z tym właśnie okresem czasu. Pamiętamy o tym, by nasz dom odpowiednio przygotować do Bożego Narodzenia – na początek go wysprzątać, a kolejno przyozdobić. I choć dzisiaj sklepy proponują różne ozdoby świąteczne, jak na przykład wianki świąteczne, czy dekoracje na stół, to jednak nic nie zdoła zastąpić choinki.

Kiedyś jedynym Bożonarodzeniowym drzewkiem była żywa choinka, a potem zastąpiła ją sztuczna choinka – taką reklamowano, jako zakup jednorazowy i ekologiczny. Jednak wkrótce wiele osób się przekonało, że „nie ma to, jak żywa choinka”, która niesamowicie pachnie i której niesamowitego wyglądu żadna sztuczna choinka nie zastąpi.

Obecnie wielu ludzi na wsi, jeżeli ma wystarczająco bardzo dużą działkę, rozsadza sobie rząd choinek, które co roku, przed Świętami, ścina. Takiej opcji nie mają niewątpliwie mieszkańcy wielkich miast. Czy istnieje jakiś sposób, by posiadać żywe drzewko w mieszkaniu, do tego jeszcze nie mając dużego samochodu, by taką dużą choinkę przewieź? A więc niektóre szkółki drzew mają w swojej ofercie choinki wraz z dostarczeniem. Zatem wręcz mieszkańcy stolicy mają możliwość nacieszyć się widokiem i zapachem pięknej, żywej choinki, wystarczy, że wstukają w wyszukiwarkę kluczową frazę: choinka dostawa Warszawa.

Mówi się, że jak żywą choinkę wniesiemy do domu, to tak jakby już trwały Święta. Jednak jeszcze należy ugotować świąteczne potrawy i upiec ciasta. A naszą, żywą choinkę, choć jest piękna, trzeba przyozdobić w bombki oraz światełka. A pod żywą choinką poukładać podarunki.

A wszystkie te kroki prowadzą do – Kolacji Wigilijnej. Chyba bardzo ważnym jej elementem jest podzielenie się opłatkiem, które zwykle wyjątkowo wzrusza wszystkich członków rodziny. Po podzieleniu się opłatkiem zebrana rodzina zasiada do wigilijnego stołu i je 12 wigilijnych potraw. Ten wyjątkowy dzień kończy się niewątpliwie znaną wszystkim Pasterką, a więc mszą o północy.

I chociaż po Wigilii są nadal dwa dni świąt Bożego Narodzenia, to jakoś Wigilia najbardziej nam zostaje w pamięci. Dlatego warto pielęgnować paro letnie tradycje, ponieważ posiadają one w sobie niezwykłą moc.