Pallad prawie że nie występuje w złożach w czystej postaci.

W ostatnich latach zainteresowanie palladem cały czas rośnie. Ten bardzo rzadki metal jest wykorzystywany bardzo często jako materiał do wyrobów jubilerskich, lecz także jako metal inwestycyjny. Można powiedzieć, iż pallad jest bliskim krewnym platyny a także złota. Na światowych rynkach cena tego niezwykłego kruszcu cały czas idzie do góry, zaś w ostatnich dwóch latach cena palladu wzrósł podwójnie. Co sprawia, iż jest tak popularny zaś jego wartość, jest znacznie wyższa od wartości złota?

 

To pierwiastek chemiczny o liczbie atomowej 46. Na tablicy pierwiastków chemicznych położony jest pomiędzy rodem a srebrem, co daje mu miejsce w gronie platynowców. Platynowce charakteryzują się bardzo wysoką odpornością na oddziaływanie szeregu substancji. Pierwiastki z tej grupy biorą też udział w reakcji katalizy wielu reakcji. Choć pallad jest często spotykanym przedstawicielem platynowców na naszej planecie to i tak jest znacznie rzadszy od srebra czy złota. Cena palladu jest tak wysoka nie tylko i wyłącznie z powodu jego rzadkości. Drugim istotnym czynnikiem jest fakt, iż związek ten prawie nie występuje w czystej postaci.

 

Najczęściej, żeby go pozyskać, trzeba poddać rafinacji zupełnie inne pierwiastki. Oczyszczanie bardzo podnosi wartość wydobycia tego pierwiastka. Przodownikami w wydobyciu palladu na świecie są obecnie Południowa Afryka, Kanada, Rosja a ponadto Usa. Obecnie w jubilerstwie pallad jest stosowany przez wykwalifikowanych złotników do produkowania białego złota. Nie tracąc na swojej szlachetności, ma zdolność do niwelowania żółtego odcienia. Wykorzystuje się go również do produkcji mechanizmów do zegarków, luster w przyrządach naukowych.

 

Jest również stosowany w dziedzinie stomatologii. Pallad stosowany jest również w produkowaniu wielowarstwowych kondensatorów ceramicznych , które są niezbędne do wyrobu komórek a także laptopów. Wielu doświadczonych kierowców kojarzy pallad jako metal , który znajduje się w katalizatorach samochodowych. Takie reaktory katalityczne, bo tak się specjalistycznie nazywają, stanowią ważny element układu wydechowego wszystkich samochodów spalinowych a także hybrydowych. To właśnie dzięki katalizatorom takie związki chemiczne jak tlenek węgla czy dwutlenek azotu są zamieniane w mniej szkodliwy dwutlenek węgla, parę wodną czy azot. Ostatnio na branżę motoryzacyjną nakładane są wyjątkowo restrykcyjne standardy emisji spalin. Większość aut to pojazdy spalinowe a co za tym idzie, muszą być zaopatrzone w katalizatory spalin. Z uwagi na ilość produkowanych aut a ponadto ograniczone wydobycie palladu łatwo wytłumaczyć skąd wysoki kurs palladu na giełdach. Myśląc skąd tak duża kwota palladu, przychodzi na myśl prosta odpowiedź: wpływ na środowisko a ponadto jego niecodzienne cechy.

 

Pallad jako 1 z najmłodszych metali szlachetnych wyróżnia się niezwykłym połyskiem, większą wytrzymałością oraz twardością a ponadto mniejszą masą od platyny. Dzięki temu, że nie reaguje z tlenem a także wodą jest całkiem odporny na zjawisko korozji. W następnych latach kurs palladu z pewnością poszybuje w górę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *