Pallad jest krewnym złota a także platyny.

W ciągu ostatnich kilku lat zainteresowanie palladem ciągle rośnie. Ten wyjątkowo rzadki metal jest stosowany coraz częściej jako tworzywo do wyrobów jubilerskich, lecz też jako metal inwestycyjny. Można śmiało powiedzieć, że pallad jest krewnym złota i platyny. Na światowych rynkach koszt tego niezwykłego kruszcu regularnie idzie do góry, a w ostatnich dwóch latach ceny palladu wzrósł podwójnie. Co powoduje, że jest tak pożądany zaś jego wartość, jest dużo wyższa od złota?

 

To pierwiastek chemiczny o liczbie atomowej 46. Na tablicy pierwiastków chemicznych leży między rodem a srebrem, co daje mu miejsce pośród platynowców. Platynowce charakteryzują się wysoką odpornością na wpływ szeregu substancji. Pierwiastki z tej grupy biorą także udział w katalizie wielu reakcji. Choć pallad jest bardzo często wydobywanym przedstawicielem platynowców na naszej planecie to i tak jest znacznie rzadszy od srebra czy złota. Cena za pallad jest tak wysoka nie tylko z powodu jego rzadkości. Innym ważnym czynnikiem jest fakt, że pierwiastek ten prawie że nie występuje w czystej postaci.

 

Przeważnie, by go uzyskać, należy poddać procesowi rafinacji zupełnie inne pierwiastki. Takie oczyszczanie znacząco podnosi cenę wydobycia. Przodownikami w wydobyciu tego rzadkiego pierwiastka na świecie są obecnie Rosja, Południowa Afryka, Kanada a także Usa. Obecnie w jubilerstwie pallad jest używany przez złotników do produkowania białego złota. Zachowując swoją szlachetność, posiada zdolność niwelowania żółtego odcienia. Stosuje się go również do produkcji luster w przyrządach naukowych, mechanizmów do zegarków.

 

Pallda jest również używany w dziedzinie stomatologii. Pallad stosowany jest także do produkcji wielowarstwowych kondensatorów ceramicznych które są potrzebne do produkcji laptopów i smartfonów. Bardzo wielu doświadczonych kierowców zna pallad jako metal , który znajduje się w katalizatorach samochodowych. Takie reaktory katalityczne, ponieważ tak się fachowo nazywają, są elementem układu wydechowego wszystkich samochodów hybrydowych a także spalinowych. To właśnie dzięki katalizatorom związki chemiczne takie jak dwutlenek azotu czy tlenek węgla są zamieniane w o wiele mniej szkodliwy dwutlenek węgla, parę wodną czy też azot. Ostatnimi czasy na przemysł motoryzacyjny nakładane są bardzo restrykcyjne standardy emisji spalin. Przytłaczająca większość pojazdów to pojazdy spalinowe a co się z tym łączy, muszą być zaopatrzone w wcześniej wspomniane katalizatory. Biorąc pod uwagę ilość produkowanych aut a do tego ograniczone wydobycie tego żadkiego kruszcu bardzo łatwo wyjaśnić skąd wysoki kurs tego pierwiastka na giełdach. Myśląc skąd tak wysoki koszt palladu, pojawia się prosta odpowiedź: wpływ na ekologię a ponadto jego niesamowite cechy.

 

Pallad jako 1 z najmłodszych metali z grupy metali szlachetnych odznacza się wysokim połyskiem, większą wytrzymałością a także twardością a ponadto mniejszą masą od platyny. Dlatego że nie reaguje z wodą oraz tlenem jest całkiem odporny na zjawisko korozji. W następnych latach koszt palladu bez wątpienia poszybuje w górę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *