Izolacje chronią transportowaną przez układ grzewczy gorącą wodę.

Izolacje do rur są szeroko używane w budownictwie oraz ogrzewaniu. jest tak z dwóch podstawowych powodów. Po pierwsze izolacje mają za zadanie chronić transportowaną przez układ grzewczy gorącą wodę a ponadto parę wodną przed utratą energii. Po drugie ich dodatkową funkcją jest ochrona rur od zmiennych warunków występujących w otoczeniu rur szczególnie, jeśli rury te położone zostały na przestrzeni otwartej a także narażone są na zmienne warunki atmosferyczne.

 

Ten ostatni kłopot pojawia się wówczas, kiedy niezbędne jest przetransportowanie energii cieplnej wyprodukowanej przez elektrownię lub ciepłownię. Wyprodukowana energia dostarczana jest poprzez system rurociągów do okolicznych budynków. W trakcie transportu może być narażona na ogromne straty. Istotne jest zatem, aby rury przewodzące miały na całej długości izolacje termiczne zrobione z wełny sztucznej, inaczej włókna mineralnego albo szklanego. Dzięki swoim cechom te wełny są bardzo odporne na duże temperatury oraz pozwalają na niewiarygodnie skuteczną izolację rur od ziemi.

 

Izolacje termiczne powinny być używane także w prywatnym budownictwie. Funkcjonowanie domowego systemu grzewczego, nie ma znaczenia czy jest on oparty na pracy kotła gazowego albo węglowego, czy korzystającego z usług ciepłowni miejskiej nie może prowadzić do strat oraz marnotrawstwa energii cieplnej. Dobrze wykonana izolacja, która polega na pokryciu wszystkich fragmentów rur transportujących wodę budowana jest często z pianki polietylenowej najwyższej klasy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *