Dawniej jedynym drzewkiem świątecznym była żywa choinka

W wierze Rzymsko-Katolickiej bardzo ważnym świętem jest niewątpliwie Wielkanoc, gdy czcimy Zmartwychwstanie Pana Jezusa. Natomiast to do świąt Bożego Narodzenia przygotowujemy się bardziej i to na Boże Narodzenie czekamy z niecierpliwością.

Zastanawiam się, co jest takiego niezwykłego w tych świętach, że obchodzą je wręcz ludzie niewierzący albo jednostki innych religii (oczywiście osoby te pomijają wszelkie aspekty religijne powiązane z tym właśnie okresem). Czy ludzi fascynuje ta zimowa, surowa pora roku? Czy może koniec roku a także związane z tym przemyślenia i postanowienia? Czy być może to, że (w szczególności na terenie RP) jest to czas, kiedy członkowie rodziny są ze sobą w szczególności blisko- zjeżdżają się do siebie, dzwonią a także wysyłają kartki z życzeniami?

Być może to wszystko razem aranżuje taką niesamowitą atmosferę, która cały czas urzeka wiele osób? Dla każdej osoby wierzącej odpowiedź na to pytanie jest jednoznaczna – w Boże Narodzenie świętuje dzień, w którym Bóg w postaci człowieka schodzi tu na ziemię.

Tak wyjątkowe wydarzenie musi obowiązkowo zostać uczczone wieloma tradycjami, związanymi tylko z tym okresem czasu. Powinniśmy pamiętać o tym, ażeby nasze mieszkanie stosownie przygotować do świąt Bożego Narodzenia – najpierw go wysprzątać, a kolejno przyozdobić. I choć na dzień dzisiejszy rozmaite sklepy proponują różne dekoracje świąteczne, jak np. wianki świąteczne, czy też dekoracje na stół, to natomiast nic nie zastąpi choinki.

Kiedyś jednym jedynym drzewkiem świątecznym była żywa choinka, a następnie coraz częściej zastępowała ją sztuczna choinka – taką reklamowano, jako jednorazowy i ekologiczny zakup. Jednak wkrótce wiele osób się przekonało, że „nie ma to, jak żywa choinka”, która niesamowicie pachnie a także której wyglądu żadna sztuczna choinka nie zastąpi.

Dzisiaj wielu ludzi na wsi, jeśli posiada wystarczająco dużą działkę, sadzi sobie rząd żywych choinek, które każdego roku, przed Świętami, ścina. Takiej opcji nie mają z całą pewnością osoby, które mieszkają w większych miastach. Czy jest jakiś sposób, aby mieć żywą choinkę w blokowym mieszkaniu, do tego jeszcze nie posiadając dużego auta, ażeby taką choinkę przetransportować? Otóż niektóre szkółki proponują choinki wraz z dostawą. Także nawet mieszkańcy stolicy mają możliwość nacieszyć się widokiem oraz zapachem takiego pięknego drzewka, wystarczy, że wprowadzą w wyszukiwarkę internetową kluczową frazę: choinki z dostawą Warszawa.

Zazwyczaj mówi się, że jak żywą choinkę wniesiemy do domu, to tak jakby już trwały Święta Bożego Narodzenia. Natomiast jeszcze trzeba ugotować świąteczne dania oraz przygotować pyszne ciasta. A naszą, żywą choinkę, choć jest piękna, należy przystroić w bombki a także światełka. A pod nią poukładać upominki.

A wszelkie te działania prowadzą do – Wieczerzy Wigilijnej. Chyba najistotniejszym jej momentem jest podzielenie się opłatkiem, które zwykle niezwykle wzrusza całą rodzinę. Po podzieleniu się opłatkiem cała rodzina siada do stołu a także smakuje 12 wigilijnych potraw. Ten wyjątkowy dzień kończy się niewątpliwie znaną wszystkim Pasterką, czyli mszą która odprawiona jest o północy.

I chociaż po Wigilii mamy nadal dwa dni świąt, to jakoś Wigilia najmocniej nam zostaje w pamięci. Zatem należy pielęgnować paro letnie tradycje, ponieważ posiadają one w sobie niezwykłą moc.